Poszukiwania osób zaginionych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa Policja podejmuje poszukiwania osoby zaginionej niezwłocznie po otrzymaniu informacji o zaginięciu osoby. Zawiadomienie o zaginięciu osoby przyjmuje się od osoby uprawnionej bezpośrednio po otrzymaniu takiej informacji. W przypadku otrzymania informacji o zaginięciu osoby drogą telefoniczną, mailową lub pocztową należy niezwłocznie nawiązać bezpośredni kontakt ze zgłaszającym w celu przyjęcia od niego zawiadomienia o zaginięciu osoby. Zawiadomienie o zaginięciu osoby jest obowiązany przyjąć dyżurny jednostki Policji lub wyznaczony przez niego policjant jednostki Policji. W związku z powyższym organem uprawnionym do udzielania informacji o czynnościach poszukiwawczych jest jednostka Policji prowadząca poszukiwania.

 

W przypadku ujawnienia NN zwłok jednostką Policji właściwą miejscowo do prowadzenia czynności identyfikacyjnych jest jednostka na terenie której NN zwłoki zostały ujawnione. W przypadku gdy stwierdzono zgon NN osoby znajdującej się w placówce leczniczej, właściwą miejscowo jednostką Policji do prowadzenia czynności identyfikacyjnych jest ta, na terenie której osoba została ujawniona przed hospitalizacją. 

 

Na potrzeby procesu identyfikacji NN zwłok wykorzystuje się następujące metody: porównanie odbitek linii papilarnych, porównanie profilu DNA, porównanie cech rysopisowych i znaków szczególnych, w tym blizn i tatuaży, porównanie danych medycznych o przebytych zabiegach leczniczych oraz chirurgicznych,  rozpoznanie rzeczy osobistych, rozpoznanie na podstawie dokumentów ujawnionych przy NN zwłokach lub szczątkach NN zwłok, rozpoznanie przez świadków, członków rodziny lub znajomych, badanie uzębienia i innych danych odontologicznych, badanie radiologiczne oraz badanie antroposkopijne. Wszystkie czynności identyfikacyjne należą do kompetencji organów policji i są prowadzone pod ich nadzorem. 

Czynność rozpoznania przez świadków, członków rodziny lub znajomych zwłok, znajdujących się w Prosektorium Zakładu Medycyny Sądowej, dokonywana jest wyłącznie w obecności funkcjonariusza Policji. 

Nie udzielane są również żadne informacje (ustne lub pisemne) osobom indywidualnie poszukującym swoich bliskich i bezpośrednio zgłaszającym się do Zakładu.

Zgodnie z Zarządzeniem nr 48 Komendanta Głównego Policji  z dnia 28 czerwca 2018 identyfikację NN zwłok uważa się za zakończoną, gdy: zwłoki zostały rozpoznane przez członka najbliższej rodziny, opiekuna prawnego lub co najmniej dwie osoby, które bezpośrednio znały zmarłego, uzyskano pozytywny wynik wywiadu daktyloskopijnego lub pozytywną ekspertyzę daktyloskopijną, zebrano inne dowody stwierdzające tożsamość zwłok, w tym pozytywny wynik porównania profilu DNA lub ekspertyzę badań antroposkopijnych lub uzyskano informację od pracownika właściwego przedstawicielstwa dyplomatycznego Rzeczypospolitej Polskiej, policji innego kraju lub zagranicznych władz, potwierdzającą tożsamość zwłok.