Informacje ogólne i regulaminy

 

Studenci Wydziału Lekarskiego (WL), kierunku Lekarsko-Dentystycznego (LD) oraz Wydziału Nauki o Zdrowiu kierunek Ratownictwo Medyczne (WNoZ-RM) odbywają obowiązkowe zajęcia z zakresu medycyny sądowej.

W sprawach studenckich - należy kontaktować się z Zakładem telefonicznie codziennie w godz. 13.00 - 13.30 lub poprzez pocztę elektroniczną: sekretariat@medycynasadowa.wum.edu.pl

 

Przed rozpoczęciem zajęć studenci mają obowiązek zapoznać się z poniższymi informacjami i regulaminami (poniżej):

(1) REGULAMIN BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY WUM SALA SEKCYJNA 

(2) ANEKS DO REGULAMINU BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY WUM SALA SEKCYJNA - OBOWIĄZUJĄCY W CZASIE PANDEMII COVID-19

(3) WYPEŁNIĆ ANKIETĘ EPIDEMIOLOGICZNĄ - FORMULARZ DOSTĘPNY NA DOLE STRONY. 

ANKIETĘ NALEŻY WYDRUKOWAĆ I PRZYNIEŚĆ NA PIERWSZE ZAJĘCIA 

 

!!!   UWAGA STUDENCI    !!!

W związku z rozszerzeniem programu nauczania medycyny sądowej o moduł PRAWA MEDYCZNEGO informujemy, że materiały pomocnicze (np. opisy omawianych przypadków - do wykorzystania w trakcie seminarium) będą na bieżąco publikowane na stronie Zakładu, w zakładce Studenci - dydaktyka

Usystematyzowane wiadomości z prawa medycznego podawane są na wykładach w semestrze zimowym w kolejności od zagadnień podstawowych do najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych. 

Zajęcia seminaryjne prowadzone są w oparciu o podany wcześniej do  wiadomości kazus. Każda grupa otrzymuje inny. 

Pytania kontrolne pozwalają zdobyć orientację w prawnych problemach praktycznych wiążących się z danym zagadnieniem. Wszystkie kazusy wraz z sumą pytań kontrolnych zaplanowane są jako kompendium podstawowych wiadomości z prawa medycznego dla przyszłych lekarzy, nakierowane na ostrzeganie przed możliwymi naruszeniami praw pacjenta i zapobieżenie ewentualnym sporom. Przydatne jest zapoznanie się ze wszystkimi kazusami, a zwłaszcza z tymi, gdzie przywołane są fragmenty wyroków sądowych, bo pokazują one sposób rozumowania sędziów w sprawach medycznych. Podczas seminarium przewidziany jest czas na zadawanie pytań na tematy różne, niekoniecznie bezpośrednio powiązane z wiodącym zagadnieniem seminaryjnym.

 

Prosimy Studentów odbywających zajęcia w ramach ITS lub UTS o wcześniejsze informowanie Sekretariatu ZMS (dane kontaktowe w zakładce KONTAKT) o zajęciach odrobionych w innym trybie lub zmianie terminu zajęć z MEDYCYNY SĄDOWEJ przed terminem wynikającym z planu zajęć dla danej grupy dziekańskiej. Z uwagi na liczebność grup dziekańskich, możliwość zmiany terminu odbywania zajęć istnieje wyłącznie poprzez zamianę z osobą z grupy dziekańskiej, która wg planu ma w tym terminie odbywać zajęcia.

Studenci przebywający na urlopie dziekańskim lub wymianie międzyuczelnianej w ramach programu Erasmus w czasie przypadających programowych zajęć z medycyny sądowej (przy stosownej adnotacji na liście dziekańskiej), a chcący odrabiać zajęcia zgodnie z planem, winni skontaktować się z Zakładem z wyprzedzeniem co najmniej 1 miesięcznym i poinformować, że chcą w tym czasie odrabiać zajęcia. W przeciwnym razie adnotacja o przyznanym urlopie dziekańskim lub wyjeździe w ramach programu Erasmus będzie traktowana jako zgłoszenie nieobecności na zajęciach. 

 

W przypadku Godzin lub Dni Rektorskich - nieobecność na zajęciach jest usprawiedliwiona i nie wpływa na ilość dopuszczalnych Regulaminem Zajęć nieobecności 

 

Zakład nie zapewnia Studentom obuwia na  zmianę. Warunki ćwiczeń praktycznych wymagają obuwia bezpiecznego, wodoodpornego, antypoślizgowego, łatwo zmywalnego - rekomendujemy używanie własnego obuwia na zmianę.   

 

(1) REGULAMIN BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY WUM

SALA SEKCYJNA

 

1.  Prowadzenie zajęć na  Sali Sekcyjnej dozwolone jest tylko pod nadzorem pracownika lub innej osoby prowadzącej zajęcia, posiadającej odpowiednie przygotowanie gwarantujące poprawne przeprowadzenie zajęć zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.

2.   Wykonywanie czynności i posługiwanie się sprzętem znajdującym się w Sali Sekcyjnej odbywa się za zgodą i w obecności prowadzącego zajęcia. 

 

3.  Dopuszczenie studentów do zajęć na  Sali Sekcyjnej jest możliwe po uprzednim zaznajomieniu się studentów z przepisami i zasadami bhp obowiązującymi na Sali sekcyjnej z uwzględnieniem  używanych substancji chemicznych oraz narzędzi sekcyjnych, a zwłaszcza zaleceń edpidemiologicznych związanych z pandemią SARS-Cov19.

 5.  Za bezpieczeństwo studentów w czasie zajęć odpowiada osoba prowadząca zajęcia. 

6.  Do obowiązków osoby prowadzącej zajęcia ze studentami w szczególności należy:

a)     Sprawdzenie przed rozpoczęciem zajęć stanu technicznego urządzeń oraz włączenie systemu wentylacji.

b)    Egzekwowanie od studentów stosowania środków ochrony indywidualnej.

7.  W przypadku gdy stan pomieszczeń lub wyposażenia stwarza zagrożenie, prowadzący zajęcia nie dopuszcza studentów do zajęć albo je przerywa, powiadamiając o tym Kierownika Zakładu.

8.  Każdy wypadek należy bezzwłocznie zgłosić osobie prowadzącej zajęcia.

 9.  W sytuacji wypadku z udziałem studenta, osoba prowadząca zajęcia zobowiązana jest do:

a)     Udzielenia poszkodowanemu pierwszej pomocy,

b)    Powiadomienia Kierownika jednostki o wypadku,

c)     Powiadomienia o wypadku Dziekanatu właściwego dla kierunku studiów poszkodowanego,

d)    Zabezpieczenia miejsca wypadku oraz powiadomienia Działu Ochrony Pracy i Środowiska, jeżeli na skutek wypadku doszło do ciężkiego uszkodzenia ciała, śmierci albo wypadku zbiorowego.

10.       Dziekanaty prowadzą ewidencję wypadków studentów, którym ulegli podczas zajęć organizowanych przez uczelnię, na terenie uczelni i poza jej terenem. Obowiązek zgłoszenia wypadku spoczywa na prowadzącym zajęcia.

 11.       Zasady  postępowania w sytuacji  wystąpienia ekspozycji na zakażenie wirusem HIV, HBV, HCV reguluje Zarządzenie Nr 117/2018 Rektora WUM.

12.       Należy zachować szczególne środki ostrożności przy posługiwaniu się narzędziami sekcyjnymi.

13.       Podczas  wykonywania sekcji, jeżeli twarz lub oczy mogą być narażone na jakiekolwiek odpryski, należy bezwzględnie stosować okulary ochronne 
lub osłony twarzy. 

14.        Studenci zobowiązani są przebywać w Sali Sekcyjnej w odpowiednim stroju  (fartuch, obuwie bezpieczne, wodoodporne, antypoślizgowe, łatwo zmywalne) 

 15.         W Sali Sekcyjnej obowiązuje zakaz używania osobistych urządzeń elektronicznych np. telefonów komórkowych, komputerów przenośnych, aparatów fotograficznych itp. 

16.       W Sali Sekcyjnej obowiązuje zakaz spożywania posiłków i napojów.

17.       Studenci zobowiązani są dbać o powierzone im środki ochron indywidualnych.

18.       Zauważone uszkodzenia i zniszczenia sprzętu w tym środków  ochron osobistych należy natychmiast zgłosić  osobie prowadzącej zajęcia.

19.       Za porządek w Sali Sekcyjnej i ewentualne uszkodzenia sprzętu podczas obecności studentów odpowiada prowadzący zajęcia.

20.       Przed opuszczeniem Sali sekcyjnej w trakcie zajęć należy poinformować prowadzącego zajęcia.

 

 

(2) ANEKS DO REGULAMINU BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY WUM SALA SEKCYJNA - OBOWIĄZUJĄCY W CZASIE PANDEMII COVID-19

 

1. Na zajęcia może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. W zajęciach prowadzonych w ZMS nie mogą uczestniczyć studenci, którzy:

- są chorzy;

 - są objęci kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych;

- przebywają w domu z osobą odbywającą kwarantannę lub izolację w warunkach domowych.

2. Po wejściu do budynku ZMS każdorazowo będzie dokonywany pomiar temperatury ciała – osoby z temperaturą powyżej 37,5 st. C nie będą mogły brać udziału w zajęciach. 

3. Przed przystąpieniem do bloku ćwiczeniowego student ma obowiązek wypełnienia kwestionariusza zdrowia związanego z pandemią COVID-19.

4. Czekając na zajęcia studenci powinni zachować odstęp min. 1.5 m oraz mieć osłonięte usta i nos.

5. Przed rozpoczęciem zajęć studenci pozostawiają swoje rzeczy osobiste (w tym telefony komórkowe) w wyznaczonych do tego szafkach.

6. Na salę sekcyjną mogą wejść wyłącznie osoby:

- z osłoną na usta i nos (w maseczce chirurgicznej – zapewniana przez WUM), 

- w fartuchu bawełnianym (na każdych zajęciach czysty, wyprany w 60 st. C, wyprasowany – przyniesiony przez studenta)

- z osłoną oczu (okulary ochronne lub przyłbica – przyniesione przez studenta)

- posiadające ważną legitymację studencką.

7. Wejście na salę sekcyjną i jej opuszczenie odbywa się z zachowaniem należytych odstępów. Należy unikać grupowania się studentów w śluzie.

8. Przed wejściem na salę sekcyjną każdy student ma obowiązek zdezynfekować ręce.

9. Na sali sekcyjnej w trakcie zajęć nie powinny przebywać osoby postronne inne niż: studenci, pracownicy oraz przedstawiciele Wymiaru Sprawiedliwości wykonujący czynności procesowe.

10. Na zajęcia nie powinno się przynosić się zbędnych rzeczy, w tym telefonów komórkowych.

11. Na sali sekcyjnej obowiązuje zakaz spożywania posiłków i napojów.

12. Po zakończeniu zajęć na sali sekcyjnej studenci wrzucają zużyte jednorazowe środki ochrony osobistej do czerwonych pojemników na odpady biologiczne zlokalizowanych na sali sekcyjnej. Podczas opisywanych czynności oraz opuszczania sali sekcyjnej studenci zobowiązani są do zachowywania odstępów.

13. Po zakończeniu zajęć na sali sekcyjnej studenci opuszczają budynek ZMS.

14. W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych w trakcie przebywania w ZMS student powinien zgłosić się do asystenta prowadzącego zajęcia. 

15. Na terenie całego Zakładu Medycyny Sądowej obowiązuje zasada zakrywania nosa i ust. Jeżeli  z jakiegoś powodu osłona na usta i nos musi zostać zdjęta należy przestrzegać bezwzględnie co najmniej 1,5-metrowego odstępu od innych osób.

 

Infolinia NFZ dotycząca postępowania w sytuacji podejrzenie zakażenia koronawirusem 800 190 590

Infolinia GIS w sprawie koronawirusa 222 500 115

Najbliższa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna ul. Żelazna 79, 00-875 Warszawa

Dyżurny Mazowiecki Państwowy Inspektor Sanitarny 502 171 171

Wojewódzki Szpital Zakaźny ul. Wolska 37, 01-201 Warszawa tel. (22) 335 53 51-55

 

 

   ZASADY ZALICZENIA ZAJĘĆ Z MEDYCYNY SĄDOWEJ DLA STUDENTÓW WUM

 

Na podstawie § 18 ust. 8 Regulaminu Studiów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (załącznik do Uchwały Nr 39/2010 Senatu WUM z dnia 26.04.2010r) postanawiam:

 

1. Zajęcia dydaktyczne rozpoczynają się o godzinie:

- 8:30 dla studentów Wydziału Lekarskiego

- 7:45 dla studentów Wydziału Lekarsko - Stomatologicznego

- 9:00 dla studentów Wydziału Nauki o Zdrowiu kier. Ratownictwo Medyczne

 

2. Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest obecność na wszystkich zajęciach przewidzianych w planie zajęć.

 

3. Zaliczenie przedmiotu dla Wydziału Lekarskiego składa się z zaliczenia zajęć praktycznych i egzaminu końcowego (obejmującego cały obowiązujący w trakcie zajęć materiał). Podstawą przystąpienia do egzaminu końcowego jest brak jakichkolwiek zaległości.

Podstawą zaliczenia przedmiotu dla Oddziału Stomatologicznego oraz Ratownictwa Medycznego jest brak jakichkolwiek zaległości i pozytywna ocena aktywności i zaangażowania w trakcie ćwiczeń.

 

4. W przypadkach losowych istnieje możliwość odrobienia zaległości (do dwóch dni zajęciowych w bloku 2-tygodniowym i jednego dnia w bloku 1-tygodniowym) w trakcie trwania bloku, po zajęciach programowych. Ćwiczenia praktyczne można odrobić u asystentów na sali  sekcyjnej, po wyrażeniu przez nich zgody; w przypadku zaległych seminariów obowiązuje zaliczenie konkretnego tematu.

W przypadku większych zaległości należy odrobić zajęcia z inną grupą danego kierunku studiów.

 

5. Trzy spóźnienia na zajęcia praktyczne skutkują koniecznością odrobienia jednych zajęć praktycznych.

 

6. W przypadkach nie uwzględnionych powyżej  należy kontaktować się z koordynatorem do spraw studenckich.

 

 

Studenci WL - 5 rok:

Program realizowany jest w bloku 2-tygodniowym obejmującym zajęcia praktyczne (na sali sekcyjnej, pracowniach) oraz seminaria. Obecność na zajęciach obowiązkowa. Początek zajęć codziennie o godz. 8.30.

 

Tematyka zajęć: seminarium wprowadzające, opiniowanie sądowo-lekarskie, uduszenia gwałtowne, traumatologia w medycynie sądowej, obrażenia postrzałowe (omawiane na wykładzie lub w trakcie zajęć praktycznych), medycyna wypadkowa, toksykologia I, toksykologia II, prawo medyczne, hemogenetyka.

Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest zaliczenie zajęć. Zaliczenie odbywa się na podstawie obecności - w semestrze letnim r. akad. 2020/2021 dopuszczalna jest 1 (jedna) nieobecność, wymagająca odrobienia.

Do egzaminu obowiązuje wiedza podręcznikowa, z zakresu seminariów, zajęć praktycznych i wykładów.

Ilość zajęć:

Wydział Lekarski - 30 godz. wykładów, 15 godz. seminariów, 29 godz. ćwiczeń

Osoba odpowiedzialna za dydaktykę: dr hab. n. med. Mieszko Olczak mieszko.olczak@wum.edu.pl

 

Studenci WL-S - 4 rok: 

Program realizowany jest w bloku 1-tygodniowym. Obecność na wszystkich zajęciach obowiązkowa. Zajęcia kończą się zaliczeniem. W szczególnych, uzasadnionych przypadkach losowych dopuszczamy nieobecność w ciągu 1 dnia zajęć, wymagająca odrobienia.

Początek zajęć o godz. 7.45.

Zajęcia z medycyny sądowej dla kierunku Lekarsko-Dentystycznego obejmują seminaria i zajęcia praktyczne.
Tematyka zajęć:
Seminaria dotyczą pojęcia i zadań medycyny sądowej, ogólnych zagadnień prawnych ze szczególnym uwzględnieniem zasad powoływania i roli biegłego. Ponadto omawiane są zasady i sposoby identyfikacji zwłok o nieustalonej tożsamości, w szczególności metody oparte na porównawczych badaniach odontologicznych oraz inne przykłady wykorzystania uzębienia np. do identyfikacji śladów kryminalistycznych. Kolejne seminarium dotyczy zasad orzecznictwa sądowo-lekarskiego, w tym kwalifikacji prawnej uszkodzeń ciała w obrębie twarzoczaszki i uzębienia oraz ich następstw dla zdrowia i życia pokrzywdzonych.

Zajęcia praktyczne obejmują sądowo-lekarskie oględziny zwłok - w tym ogólne zasady i podstawy prawne wykonywania sekcji, sekcję zwłok osoby o nieustalonej tożsamości ze szczegółową oceną uzębienia oraz sekcję urazową ze szczególnym naciskiem na obrażenia w obrębie twarzoczaszki.

Ilość zajęć: 7 godz. seminariów, 8 godz. ćwiczeń

 Osoba odpowiedzialna za dydaktykę: dr Magdalena Kwiatkowska magdalena.kwiatkowska@wum.edu.pl

 

Studenci WNoZ-RM - 3 rok- blok 2-tygodniowy zakończony zaliczeniem (w tym seminaria i zajęcia praktyczne)

Zajęcia odbywają się codziennie w godzinach 9:00 - 13:00.

Warunkiem zaliczenia bloku jest obecność na wszystkich zajęciach. Dopuszczalna jest nieobecność w ciągu 1 dnia, wymagająca odrobienia. 

Każda kolejna nieobecność warunkuje konieczność odrobienia całego bloku zajęciowego wraz z inną grupą (w miarę możliwości uwzględniającej liczebność grup).

Ilość zajęć: 10 godz. seminariów, 40 godz. ćwiczeń.

Osoba odpowiedzialna za dydaktykę: dr hab. n. med. Mieszko Olczak mieszko.olczak@wum.edu.pl

Studenci różnych kierunków WNoZ WUM, pod kierunkiem pracowników naukowych Katedry, mogą pisać prace licencjackie i magisterskie o tematyce związanej z medycyną sądową.

 


Podręczniki obowiązujące i uzupełniające: 

Obowiązkowa:

  1. Teresiński G. (red.), Medycyna sądowa tom 1, PZWL, 2019 (wybrane rozdziały)
  2. Teresiński G.(red.), Medycyna sądowa tom 2, PZWL, 2020 (wybrane rozdziały)
  3. Teresiński G. (red.), Medycyna sądowa tom 3, PZWL, 2021(wybrane rozdziały)
  4. Payne-James J., Jones R., (red. wyd. pol. Jurek T., Jankowski Z.), Simpson Medycyna sądowa, Edra Urban&Partner, Wrocław, 2021
  5. Marek Z., Kłys M., Opiniowanie sądowo-lekarskie i toksykologiczne, Zakamycze 2002
  6. Kubiak R., Prawo medyczne, (wyd. 3) CH. Beck 2017

Uzupełniająca:

  1. DiMaio V.J., (red. Świątek B. i Przybylski Z.), Medycyna Sądowa Urban &Partner 2003
  2. Marek Z., Błąd medyczny (odpowiedzialność etyczno-deontologiczna i prawna lekarza), Wydawnictwo Medyczne, Kraków 2007
  3. Jakliński A., Medycyna sądowa dla studentów medycyny, PZWL 1979
  4. Popielski B., Kobiela J., Medycyna sądowa, PZWL 1972
  5. Filar M., Lekarskie Prawo Karne, Zakamycze 2000
  6. Boratyńska M., Wolny wybór. Gwarancje i granice prawa pacjenta do samodecydowania, Instytut Problemów Ochrony Zdrowia 2012

Czasopisma:

  1. Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii
  2. Przegląd Prawa Medycznego

 

  !!! KOMUNIKAT Z DN. 24.11.2020r. !!!

1. Na wniosek Studentów 5 roku WL, zostały ustalone dwa terminy EGZAMINU z medycyny sądowej:

  1. Dla Studentów grup odbywających zajęcia w semestrze zimowym 2020/2021 – możliwość przystąpienia do egzaminu w dniu 4.02.2021r. w godz. 12:15 – 15:15 (aula A i B lub zdalnie – na chwilę obecną planowany jest egzamin zdalny w formie 50-pytaniowego testu na platformie e-learning WUM)
  2.   Dla Studentów grup odbywających zajęcia w semestrze letnim 2020/2021 oraz pozostałych Studentów – termin egzaminu w dniu 25.06.2021r. w godz. 11:15 – 14:00 (aula A i B lub zdalnie – forma egzaminu zostanie ustalona z odpowiednim wyprzedzeniem, w zależności od panującej sytuacji epidemicznej)  UWAGA: Termin egzaminu testowego w dniu 25.06.2021r. jest NIEAKTUALNY. W związku ze zmianą organizacji zajęć w semestrze letnim, egzamin z medycyny sądowej jest organizowany w sesji kroczącej (po zakończeniu każdego bloku zajęć), w sprawie konkretnych terminów należy kontaktować się z Sekretariatem ZMS

2. Z uwagi zmieniające się wymogi dotyczące uczestniczenia w zajęciach i zaliczenia kursu (wynikające z aktualizowanych decyzji Władz uczelni), jak również formę egzaminu - nie przewidujemy możliwości zmian terminów odbywania zajęć pomiędzy osobami przypisanymi do grup semestru zimowego i letniego.

3. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest zaliczenie wszystkich wymaganych aktywności (zajęć prowadzonych zdalnie, hybrydowo oraz w formie kontaktowej – w zależności od terminu uczestniczenia w zajęciach).   

4. Począwszy od dnia 30.11.2020r., zgodnie z zarządzeniem Rektora WUM z dn. 13 listopada 2020r., uczestnictwo w ćwiczeniach praktycznych odbywających się na sali sekcyjnej jest OBOWIĄZKOWE dla Studentów WL (dopuszczalna maksymalna liczba osób na sali sekcyjnej w czasie ćwiczeń w semestrze letnim 2020/21 w danym dniu: nie więcej niż ½ grupy). Prosimy starostów grup, po zapoznaniu się z Planem Ćwiczeń z Medycyny Sądowej dla danego bloku, o przesłanie imiennych list Studentów odbywających zajęcia praktyczne w poszczególnych dniach bloku.  

5. W zajęciach NIE MOGĄ BRAĆ UDZIAŁU osoby objęte kwarantanną ani osoby z kontaktu z SARS-COV-2 lub chore na COVID-19. W takim przypadku nieobecność na zajęciach jest usprawiedliwiona, lecz wymaga odrobienia w innym terminie.