Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej powstało z inicjatywy profesora Wiktora Grzywo-Dąbrowskiego (wieloletniego kierownika Zakładu Medycyny Sądowej w Warszawie).
W dniu 7 lutego 1938 zostało wpisane do Rejestru Stowarzyszeń i Związków Komisariatu Rządu m. st. Warszawy. W uchwalonym Statucie zdefiniowano cele Towarzystwa, którymi było ,,…ogniskowanie, organizowanie i popieranie pracy naukowej i praktycznej w zakresie medycyny sądowej kryminologii”.
W skład pierwszego Zarządu Głównego weszli profesorowie: Wiktor Grzywo-Dąbrowski, Włodzimierz Sieradzki, Sergiusz Leopold Schilling-Siengalewicz, Jan Olbrycht oraz dr Stefan Horoszkiewicz. Warte podkreślenie jest fakt, że we władzach Towarzystwa znaleźli również prokurator Stanisław Luboniecki, sędzia Sądu Najwyższego Włodzimierz Sokalski i podinspektor Policji Państwowej Józef Jakubiec. Pierwszym członkiem honorowym Towarzystwa został profesor Leon Wachholz jeden z pionierów medycyny sądowej w Polsce. Oficjalnym organem PTMSiK stało się Czasopismo Sądowo-Lekarskie, którego Redaktorem naczelnym został prof. Wiktor Grzywo-Dąbrowski. W latach 1928-1939 ukazało się dwanaście roczników, a każdy rocznik składał się z czterech zeszytów. Rocznik 1939 miał tylko 2 zeszyty. Okres II wojny światowej przerwał działalność Towarzystwa.
Uchwałę o reaktywowaniu Towarzystwa podjęto w trakcie Konferencji Profesorów Medycyny Sądowej, która odbyła się 19-20 marca 1948 roku we Wrocławiu. Następnie w dniu 18 listopada 1948 roku odbyło się w Zakładzie Medycyny Sądowej Uniwersytetu Warszawskiego wstępne posiedzenie mające na celu wznowienie działalności Towarzystwa. Kolejnym krokiem była rejestracja Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii co miało miejsce w dniu 5 września 1949 r. W dniu 27 października 1949 roku na posiedzeniu organizacyjnym dokonano wyboru Władz Towarzystwa. Godność Prezesa Zarządu Głównego powierzono po raz kolejny prof. Wiktorowi Grzywo-Dąbrowskiemu. Podjęto również intensywne działania mające na celu wznowienia wydawania czasopisma naukowego będącego oficjalnym organem Towarzystwa. W roku 1951 ukazał się pierwszy numer periodyku pod nazwą Archiwum Medycyny Sądowej, Psychiatrii Sądowej i Kryminalistyki. W 1968 roku nastąpiła zmiana nazwy na Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii, które od 1976 roku wydawane jest jako kwartalnik.
Zgodnie z aktualnie obowiązującym Statutem władzami Towarzystwa są Walne Zebranie Członków, Zarząd Główny, Główna Komisja Rewizyjna i Sąd Koleżeński. Władze Towarzystwa wybierane są na 3 letnią kadencję. Ważną rolę w realizacji celów i zadań Towarzystwa spełniają komisje problemowe. Aktualnie zostały utworzone następujące komisje: opiniowania sądowo-lekarskiego, katastrof, toksykologii sądowej, genetyki sądowej, badań obrazowych w medycynie sądowej i historyczna. W strukturze Towarzystwa mogą funkcjonować Oddziały Terenowe, które powołuje Zarząd Główny na wniosek jej członków. Aktualnie działają następujące Odziały (w nawiasie rok utworzenia) : Warszawski (1938), Krakowski (1950), Wrocławski (1951) Gdański (1951), Szczeciński (1955), Poznański (1957), Łódzki (1959) Białostocki (1966), Katowicki (1967), Lubelski (1980) oraz Bydgoski (1985).
Ważnymi wydarzeniami naukowymi, ale również integrującymi środowisko, są Zjazdy Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii. Organizator pierwszego powojennego Zjazdu PTMSiK-u, który odbył się 15-16 grudnia 1955 r. w Warszawie był Odział Warszawski. Wiodącymi tematami tego Zjazdu była toksykologia alkoholu, serohematologia sądowa oraz błędy w sztuce lekarskiej. Na kolejnych Zjazdach program był i jest wzbogacany o kolejne zagadnienia wynikające z oczekiwań organów procesowych jak również będące konsekwencją postępu naukowo-technicznego w medycynie sądowej i badaniach laboratoryjnych. Również Oddziały Terenowe organizuję cykliczne i okazjonalne spotkania naukowe o charakterze konferencji, sympozjów oraz posiedzenia naukowe na których omawiane są aktualne wyzwania i osiągnięcia nauk sądowo-medycznych i medycznych.
Więcej informacji o historii i bieżącej działalności Towarzystwa znajduje się na stronie: http://www.ptmsik.pl/